امروز

یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳

آقای دکتر احمدی فرد رئیس محترم پژوهشکده آرتمیا و آبزی پروری به همراه آقای دکتر آتشبار معاون محترم پژوهشکده در تاریخ 21/2/1401 از مراکز پرورش آرتمیا در منطقعه فسندوز میاندوآب بازدید کردند.

 در منطقه فسندوز واقع در شهرستان میاندوآب در سالهای قبل تعدادی زیادی استخر به منظور پرورش ماهی احداث شده است ولیکن به دلیل افزایش شوری آب امکان پرورش ماهی از بین رفته است. در حال حاضر به دلیل افرایش شوری آب این منطقه محل زندگی آرتمیای بومی دریاچه ارومیه (آرتمیا ارومیانا) می باشد که می­توان از این استخرها به همین منظور استفاده کرد. آرتمیا یک موجود سخت پوست کوچک با ارزش غذایی بالا می باشد که برای تغذیه میگو، ماهیان زینتی، ماهیان دریایی و ماهیان خاویاری اهمیت بالایی را دارند.

 قابل ذکر و تامل است که آب شور ایجاد شده در منطقه فسندوز می­تواند یک نعمت بالقوه باشد. از این آب شور می­توان یک محصول استراتژیک و با اهمیت مثل آرتمیا تولید کرد. منطقه فسندوز در هیچ جای ایران مانندی ندارد. در این منطقه به ازای راه اندازی هر هکتار زمین یک نیروی کار بصورت مستقیم درگیر خواهد بود و باعث کارآفرینی در استان خواهد شد. کار آفرینی در زمین و آب شور که کاربرد دیگری نمی­تواند داشته باشد.

علاوه بر آن منطقه فسندوز یک منطقه بکر می باشد که امکان پرورش آرتمیا بصورت مداوم در طول فصول مختلف خواهد بود. چیزی که سایر نقاط مثل جنوب کشور به دلیل گرمای بالا در تابستان امکان پذیر نیست. اگرچه هم اکنون بخش بسیار کوچکی از استخرها در حال فعالیت می­باشند و همین بخش کوچک بخش قابل توجهی از بیومس آرتمیای کشور را تامین می­کند ولیکن می­توان با مدیریت علمی بهتر از امکانات موجود (برق- آب و زمین مملکت) به نحو بهتری بهره برداری کرد.

در راستای توسعه پرورش آرتمیا در منطقه فسندوز استخرهای موجود باید در اختیار متخصصین مرتبط به آرتمیا قرار گیرد تا این صنعت در استان شکوفا گردد. می توان گفت که سر پا کردن 100 تا 200 هکتار از این زمین به زمان زیادی نیاز ندارد فقط مدیریت جهادی لازم است تا با یک دستور مقتضی مشکلات حل شده و با کمک اداره شیلات و دانشگاه ارومیه (پژوهشکده آرتمیا) یک مرکز تولید ملی بسیار خوب ایجاد کرد. محصول تولیدی قابل فروش در داخل کشور و حتی با بسته بندی و فرآوری آن در مرکز فرآوری سیست و بیومس آرتمیا واقع در پژوهشکده آرتمیا آن را به کشورهای دیگر صادر کرد.

  

گالری تصاویر: