امروز

پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳

گروه پژوهشی بیولوژی و تکثیر و پرورش

دکتر مهدی نیکو
m.nikoo@urmia.ac.ir
33440295
اعضای هیات علمی
کـارکـنان

با توجه به وجود پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های بالقوه در کشور برای توسعه صنعت آبزی‌پروری به عنوان یکی از فعالیت‌های تولیدی مهم و تاثیرگزار بر توسعه اقتصادی کشور، گروه بیولوژی و تکثیر و پرورش آبزیان با هدف به‌روزسازی اطلاعات علمی موجود برای بهره برداری بهینه از این پتانسیل‌ها، تولید و تدوین دانش فنی در زمینه‌های مختلف تکثیر و پرورش آبزیان، استفاده از تجربیات متخصصین برجسته بین‌المللی و ارتقای بیوتکنیک پرورش آبزیان بر اساس فناوریهای نوین در سال 1378 تاسیس و راه اندازی شد. اولین دوره دکتری تخصصی گروه در رشته تکثیر و پرورش آبزیان در مهر ماه 1391 راه اندازی شد. اعضای هیات علمی گروه بیولوژی و تکثیر و پرورش آبزیان در ارتباط با بیولوژی و پرورش آرتمیا، تکثیر و پرورش ماهیان سردآبی، خاویاری و گرم آبی، تغییر جنسیت ماهیان، طراحی سیستم‌های مداربسته پرورش آبزیان فعالیت می‌کنند و علاوه‌بر اجرای طرح‌های تحقیقاتی ملی، منطقه‌ای و دانشگاهی، پایان نامه‌های دانشجویان دوره‌های دکتری تخصصی و کارشناسی ارشد را نیز در این زمینه‌ها راهنمایی و هدایت می‌کنند.

 

اهداف:

  1. شناسایی چالش‌های موجود در سطح استان، منطقه و کشور در زمینه تکثیر و پرورش آبزیان و تدوین و اجرای طرح‌های تحقیقاتی برای بر طرف کردن این چالش‌ها.
  2. بررسی گونه‌های جدید برای معرفی به صنعت آبزی‌پروری کشور و ارائه بیوتکنیک تکثیر و پرورش آنها.
  3. به‌کارگیری و ترویج فناوری‌های نوین از جمله سیستم‌های چرخشی پرورش آبزیان و تکنیک‌های نرسازی، ماده سازی، تریپلوئید و تتراپلوئید ماهیان.
پژوهشکده آرتمیا و آبزی پروری

تماس با ما

Contact Us

تماس با ما

آدرس : استان آذربایجان غربی - ارومیه

کیلومتر 11 جاده سرو - دانشگاه ارومیه

شماره تلفنخانه : 43-32752741-044

کدپستی : 5756151818

صندوق پستی : 165

پست الکترونیکی : info@urmia.ac.ir